Flagi ostrzegawcze nad morzem – co oznaczają?

Wypoczynek nad morzem kojarzy się z beztroskim czasem, wypełnionym opalaniem na plaży, spacerami wzdłuż brzegu oraz kąpielami w wodzie. Spędzając miło czas, bardzo ważne jest, aby nie zapominać o swoim bezpieczeństwie. Niezbędnymi środkami ochrony są krem z filtrem, regularne nawadnianie oraz zaznajomienie się z kolorami flag nad morzem, które wywieszane są przez ratowników tuż obok swoich stanowisk.

Ze względu na zmienne warunki pogodowe, takie jak temperatura i wiatr, nie zawsze pływanie w morzu jest wskazane. Bez względu na to, czy jest to plaża prywatna – hotelowa, czy ogólnodostępna, zwracanie uwagi na flagi ostrzegawcze to obowiązek każdej osoby. Wybrane kolory flag ostrzegawczych nad morzem określają uwarunkowania wody i pozwalają w prosty sposób zweryfikować, czy kąpanie się w niej jest bezpieczne. Z jakimi kolorami flag możemy spotkać się nad morzem i co oznaczają?

 

Kolory flag nad morzem

Nad morzem możemy spotkać się z flagą koloru białego. Kiedy na wietrze powiewa flaga w tej barwie, oznacza to, iż plaża chroniona jest przez ratowników WOPR-u i dozwolone jest zażywanie kąpieli w morzu. Niegdyś można było spotkać się z flagą czarną, która obecnie zastępowana jest przez flagę czerwoną. Kiedy nad morzem zobaczą Państwo tą flagę tej barwy, niestety wejście do wody będzie zabronione. Wiele osób pozostaje w błędnym przeświadczeniu, że mimo iż flaga czerwona symbolizuje wysokie fale lub inne zagrożenie, można wejść do morza na własną odpowiedzialność – nic bardziej mylnego.

Innym kolorem flag, jakie można zobaczyć nad morzem, jest błękit. O ile wyżej wymienione flagi ostrzegają i przekazują informację o warunkach pogodowych, tak flaga koloru błękitnego stanowi swoisty certyfikat jakości. Niebieska barwa flagi symbolizuje czystość wody oraz plaży, na której się znajduje. Oznaczenie błękitnej flagi nad morzem przyznaje niezależna organizacja pozarządowa FEE – Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej, która promuje ochronę środowiska w nadmorskich miejscowościach.

 

Flagi ostrzegawcze nad morzem

Flagi ostrzegawcze nad morzem narażone są na wiele czynników zewnętrznych – opady atmosferyczne, porywisty wiatr, który objawia się niemal codziennie, a także promieniowanie słoneczne. Wszystkie te aspekty wpływają negatywnie na wygląd flag ostrzegawczych. Kiedy zależy Państwu na jakościowych flagach w różnych kolorach i wymiarach, które będą służyć i pełnić doskonale swoją rolę przez wiele lat, warto zdecydować się na współpracę z naszą firmą. Gwarantujemy jakościowe tworzywa i dbałość o każdy detal.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl